Dalida – ikona stylu lat 70-tych w Palais Galliera

W tym roku mija 30 lat od śmierci Dalidy. Z tej okazji paryskie Muzeum Mody zaprasza na wystawę strojów artystki, która dla jednych była uosobieniem femme fatale, a dla innych samotną kobietą szaleńczo poszukującą miłości.

Urodzona w Egipcie, jako nastolatka wyjechała do Paryża, gdzie zaczęła grać w filmach i występować na scenie jako piosenkarka.  Jej aksamitny głos szybko podbił serca publiczności na całym świecie. Sprzedała ponad 170 milionów nagrań na całym świecie, zdobywając 70 złotych płyt. W roku 1974 jej przeboje zostały nagrodzone Oscarem za Światowy Sukces Piosenkarski oraz platynową płytą w krajach Beneluksu. Przez cały rok 1974 piosenki Dalidy były numerem 1 na listach dwunastu różnych krajów.

Dalida kochała modę. Znana była z niezwykle kobiecych i szykownych stylizacji, często inspirowanych kulturą śródziemnomorską i jej rodzinnym Egiptem. Porównywana do Kleopatry była muzą takich projektantów jak: Yves Saint Laurent, Pierre Balmain czy Jean Dessès. Uwielbiana przez fanów, w życiu prywatnym była nieszczęśliwa. W 1987 roku popełniła samobójstwo.

Wystawę Dalida można podziwiać od 27 kwietnia do 13 sierpnia 2017 roku.

PALAIS GALLIERA, MUSÉE DE LA MODE DE LA VILLE DE PARIS
10, avenue Pierre Ier de Serbie 75116 Paris

 

Komentarze: 0

Dodaj komentarz