Wystawa – Joan Miro w Grand Palais w Paryżu.

Wystawa Joana Miro w Grand Palais w Paryżu. Kataloński artysta, który tworzył na podstawie snów i w ten sposób otwierał drzwi do swojego poetyckiego świata! 

“Dla mnie obraz powinien być jak iskra. Ma oślepiać, jak piękna kobieta lub poemat” – Joan Miro.

Miro w Grand Palais

Grand Palais zaprasza na wystawę prezentującą wieloletnią twórczość katalońskiego malarza, rzeźbiarza i ceramika – Joana Miro. Ponad 150 dzieł sztuki pochodzących z największych europejskich i amerykańskich muzeów, a także z kolekcji prywatnych.

Wyrafinowana artystycznie inscenizacja obejmująca obrazy, rysunki, ceramikę i rzeźbę, zabiera widza w podróż po śródziemnomorskim świecie artysty.

Fowizm, kubizm i surrealizm

Wystawa rozpoczyna się pracami reprezentującymi fowizm i kubizm, następnie surrealizm, okres, w którym Miro tworzy poetycki świat, nieznany w malarstwie XX wieku. W ostatniej sali oglądamy obrazy pochodzące z ostatnich 25 lat życia artysty na Majorce, o której artysta tak opowiadał:  „Majorka jest naprawdę piękną krainą, gdzie w niektórych miejscach nadal można odnaleźć świeżość pierwszych dni stworzenia”.

MIRÓ

GRAND PALAIS, GALERIES NATIONALES
3, avenue du Général Eisenhower
75008 Paris

Od 3. października 2018 do 4. lutego 2019

 

Komentarze: 1
  1. Miałam okazję obejrzeć tę wystawę.Moja opinia nie będzie obiektywna ponieważ bezkrytycznie wielbię twórczość Mistrza.Mogę tylko wyrazić swoje zdanie.Dla mnie każde spojrzenie na jego twórczość to pole do nowej interpretacji,to zachwyt nad jego kreską,nad poczuciem humoru.Jedyny minus, tłumy przewalające się przez Grand Palais.

Dodaj komentarz