Zdrowa dieta ratunkiem w walce ze smogiem

Jak walczyć ze smogiem, który ma wpływ nie tylko na wizualne aspekty wielkich miast, ale przede wszystkim na zdrowie ich mieszkańców?

Na pewno zmiana lub lekka modyfikacja stylu żywienia będzie procentować w zmaganiu się z efektami smogu. Co wprowadzić do codziennego menu?

naturalny-olej-lniany

Kluczowym zaleceniem w walce z zanieczyszczeniami w powietrzu jest zwrócenie uwagi na antyoksydanty w diecie. To one niwelują wolne rodniki, które z kolei powstają w organizmie przy każdym oddechu. Ich produkcja jest naturalnym efektem starzenia się, ale powstają one także w sytuacjach niefizjologicznych, np. w wyniku choroby, opalania się, nieprawidłowej diety, a przede wszystkim stresu.

Nadmiar wolnych rodników może wyrządzić wiele szkód człowiekowi, zwłaszcza wywołać poważne choroby. Dlatego tak istotne jest, by z jak największą uwagą je niszczyć. A to możliwe jest właśnie za pomocą przeciwutleniaczy (antyoksydantów). Gdzie ich szukać?

Doskonałym źródłem antyoksydantów są wszystkie warzywa i owoce, które mają czerwony, różowy i fioletowy barwnik. To one wykazują najwyższy stopień utleniania. Kolor zielony także charakteryzuje się taką mocą, dlatego brokuły, warzywa liściaste i zioła, również należy wprowadzić do codziennej diety, by mieć choć w połowie poczucie, że działamy na korzyść swojego zdrowia. Codzienna dawka tych niezbędnych składników to 2,5 szklanki, tak więc do każdego posiłku dodajmy drogocenne barwniki.

Oprócz warzyw i owoców, także oleje roślinne – z pestek dyni, lniany, z czarnuszki, wiesiołka, nasion chia, które są doskonałym źródłem kwasu omega-3, pomogą wzmocnić układ odpornościowy, odpowiadający za zwalczania wszelkich chorób. Dodatkowo orzechy włoskie, laskowe, nerkowce, brazylijskie,pekan – także o wysokiej zawartości błonnika i substancji mineralnych będą skutecznie usuwać toksyczne związki.

images (5)

Nie tylko pożywienie, ale także i płyny są w tym temacie bardzo istotne. Ważna jest jakość wody oraz napary z rozmaitych ziół, czy liściaste herbaty. Zalecana jest także odpowiednia ilość przyjmowanych płynów – 2,5 litra dziennie stanowi wypośrodkowane zalecenie dla grupy wiekowej od lat 18. Dzieci i wczesna młodzież – 1,5-2 litra dziennie. Tylko wtedy nerki filtrujące i dbające o magazyn elektrolitów będą w stanie oczyszczać regularnie organizm.

Każdy dzień, pod względem żywienia powinien być zaplanowany bez udziału żywności wysoko przetworzonej, pół-produktów, produktów z długą listą składników, przede wszystkim cukrem, syropem glukozowo-fruktozowym, utwardzanymi tłuszczami, listą E-dodatków. Blokują one skutecznie wchłanianie się korzystnych składników z pożywienia, przez co organizm nie ma bazy i magazynu do tego, by zwalczać stres oksydacyjny, a co za tym idzie – prosto ujmując – smog. Warto też pamiętać, że wprowadzając do diety wartościowe produkty, bezwzględnie trzeba zrezygnować z palenia papierosów, nadużywania alkoholu i kawy.

KOKTAJL ANTYSMOGOWY:

Składniki: garść jarmużu, garść cykorii, mango, awokado, szklanka naparu z zielonej herbaty, łyżeczka nasion chia, szczypta kurkumy, kawałek startego świeżego imbiru, kropla oleju z wiesiołka.

download (14)

Wykonanie: warzywa i owoce dokładnie umyć, mango i awokado obrać ze skór, dodać nasiona i przyprawy, wszystkie składniki zblendować

Komentarze: 0

Dodaj komentarz