Wino z Montmartru

Nie będzie wielką przesadą powiedzieć, że Francja to kraina winem płynąca. Czerwone, różowe i białe trunki z regionów winiarskich takich jak Bordeaux, Burgundia czy Langwedocja są znane i cenione na całym świecie. Nie każdy jednak wie, że i Paryż ma swoją winnicę i napój bogów.

20160914_141842_resized

Paryska winnica znajduje się na Montmartrze, a jej oficjalna nazwa brzmi Clos-Montmartre. W obecnym kształcie istnieje od 1933 r., choć uprawy winorośli w tym miejscu datuje się od X wieku.

Czerwone szczepy gamay i pinot noir pokrywają niewielki fragment północnego zbocza wzgórza męczenników. Krzewy zabezpieczone są siatką przed apetytem ptaków, a winnica, będąca własnością miasta, jest ogrodzona i na co dzień niedostępna dla zwiedzających. Wejść do niej można tylko z okazji nielicznych wydarzeń np. podczas Święta Ogrodów (Fête des Jardins)

20160914_141755_resized

Pod koniec września miejscy ogrodnicy zbierają dojrzałe owoce winogron. Plon winobrania pozwala na produkcję ok. 1500 butelek wina. Zysk ze sprzedaży przekazywany jest na działalność społeczną w „osiemnastce”.

zoom_vin-montmartre-cuvee-des-ilesRóżne są opinie dotyczące jakości paryskiego wina. Najlepiej samemu przekonać się czy odpowiada jej dość wygórowana cena. Butelkę (50 cl) „Cuvée de la Planète” 2014 można nabyć za 50 €, rocznik 2011 już za 20 €. Ubiegłoroczne Clos Montmartre millésime 2015 oferowano w przedsprzedaży za 45 €.

Paryskie wino można kupić podczas  Fête de Vendanges, które odbywa się w tym roku w dniach 5-9 października. Oprócz sprzedaży i degustacji win, można będzie wziąć udział w licznych atrakcjach takich jak różnorodne warsztaty, koncerty, wystawy. I jak zawsze, wielka parada przejdzie uliczkami Montmartru.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>