The Velvet Underground w Filharmonii paryskiej

W grudniu 1965 r. Lou Reed, John Cale, Sterling Morrison i Maureen Tucker po raz pierwszy wspólnie zagrali koncert pod nazwą The Velvet Underground. Niewiele później Andy Warhol zaprosił grupę do współpracy w serii multimedialnych projektów. Członkowie zespołu, do którego wkrótce dołączyła wokalista Christe Päffgen o pseudonimie Nico, stali się stałymi bywalcami The Factory Warhola i coraz bardziej rozpoznawalną grupą awangardową nowojorskiej sceny.

Z okazji okazji 50-lecia wydania debiutanckiego krążka The Velvet Underground & Nico” z okładką „z bananem” autorstwa Andy Warhola przygotowano obszerną ekspozycję multimedialną, którą można oglądać w Filharmonii paryskiej do sierpnia 2016 r.

Zgromadzone na wystawie obiekty, zdjęcia, filmy, dokumenty i przede wszystkim muzyka, pozwalają na prześledzenie stosunkowo krótkiej historii zespołu, który tak mocno zaznaczył się w historii muzyki i wywarł ogromny wpływ na twórczość innych muzyków.

Obejrzymy też wiele filmów dokumentalnych poświęconych członkom zespołu oraz współczesne dzieła filmowców i fotografów, inspirowane muzyką The Velvet Underground.

Przez cały czas trwania wystawy można będzie uczestniczyć w wydarzeniach towarzyszących takich jak warsztaty muzyczne, projekcje filmów, konferencje i koncerty.

Szczegóły dotyczące ekspozycji i imprez towarzyszących na stronie poświęconej wystawie:

The Velvet Underground – New York Extravaganza

Wystawa czynna do 21 sierpnia 2016 r.

Adres: Cité de la musique – Philharmonie de Paris,

221, avenue Jean-Jaurès, 75019 Paris

Metro: stacja Porte de Pantin, linia nr 5

Wstęp:

bilet normalny 10 €, bilety ulgowe: od 5 do 8 €

Funpage wystawy na Facebook’u z licznymi materiałami muzycznymi i filmowymi: https://www.facebook.com/ExpoVelvet/?fref=ts

Fragmenty koncertu The Velvet Underground (z udziałem Lou REED, John CALE i NICO) w paryskim klubie Bataclan z 1972 r. Archiwa ina.fr (l’Institut national de l’ audiovisuel)

Retransmisja koncertu w Filharmonii paryskiej z 3 kwietnia 2016r. John Cale & Guests: 11 czerwca o godz. 0:35 na kanale Arte oraz od 21 maja na stronie Arte Concerts.

Komentarze: 0

Dodaj komentarz