Szyk gotowania, czyli jak przygotować zdrowy i szybki obiad w wielkim mieście!

„Skłonność płci pięknej do smakoszowania ma w sobie coś instynktownego, ponieważ sprzyja ono urodzie. Obserwacje dokładne i ścisłe dowiodły, że dieta pożywna, delikatna i starannie ułożona oddala na długo starość. Gdy taką dietę stosować, oko bardziej się błyszczy, cera ma więcej świeżości, a mięśnie są mocniejsze (…)” – czytam i bezzwłocznie zachęcam do lektury francuskiego prawnika Anthelme Brillat-Savarin’a „Fizjologia smaku”.

b9d3487a-4865-4408-9459-fb82d3c86674

Mon cher! Gotujmy i cieszmy się bezcennym zdrowiem!  Serdecznie Was pozdrawiam ze słonecznego Mediolanu. Z wielkomiejską elegancją kupiłam na targu zdrowe słodkie ziemniaki, pietruszkę, pachnącą obłędnie kolendrę, nasiona słonecznika, sałatę rzymską, orkisz i czerwoną kapustę. Przygotowanie wybornego, smacznego w swojej prostocie obiadu zajmuje około 20 minut! Przed obiadem proponuję chwilę relaksu na świeżym powietrzu – taras, mini balkon, alejka pod domem, park – z aperitifem w postaci czereśni. Ja mam tymczasem szczęście pójść na trawę przy Castello Sforzesco.

 

 

Czereśnie pobudzą układ pokarmowy do wydzielania odpowiedniej ilości i jakości enzymów, ułatwią i przygotują drogę dla trawienia obiadu i nie będą zaburzać wówczas pracy naturalnej mikroflory bakteryjnej jelit.

89894196-8a6e-4d9b-a5a8-5fb3e0d27495

To tak jak Ferrari, które może być stoczone przez tira. Ferrari – czereśnie, tir – obiad. Czy wyobrażacie sobie odwrotny układ? Ponadto czereśnie bardzo korzystnie wpływają na uzupełnienie potasu, ważnego elektrolitu dla funkcji serca. Latem, kiedy organizm traci więcej wody – łącznie z elektrolitami – jest to bardzo ważne. Co więcej? Neutralizują działanie wolnych rodników i dzięki temu, opóźniają procesy starzenia się skóry. A smak….? To już wiecie najlepiej.

Parowane bataty z kolendrą i orkiszem

c0f2f2cb-3ad9-4054-bc69-136f50e04670

Składniki na 2 porcje:

– 2 bataty (żółty i pomarańczowy), ½ pęczka świeżej kolendry, kawałek czerwonej kapusty, 2 pietruszki, 1 szklanka orkiszu po ugotowaniu, 2 łyżki nasion słonecznika, olej lniany, sól różowa i świeżo mielony pieprz kolorowy

Wykonanie:

Dokładnie umyte bataty pokroić w grube plastry ze skórą, ugotować (20 minut), pietruszkę dokładnie wyszorować, sparować, pokroić w plastry. Nastawić orkisz i gotować w lekko osolonej wodzie (20 minut). W tym czasie kapustę drobno poszatkować, posiekać kolendrę, przygotować dressing: 2 łyżki oleju lnianego, sok z cytryny, sól, pieprz. Po ugotowaniu batatów i sparowaniu pietruszki, umyć sałatę, ułożyć na dno misek, na to kapustę, ciepłe warzywa, orkisz, posypać słonecznikiem, dodać dressing i posypać całość kolendrą.

57a38458-9b38-4882-acb5-813b66692d7c

Bon appetit!

Komentarze: 0

Dodaj komentarz