Jak radzić sobie z przesileniem wiosennym?

Co to właściwie jest przesilenie wiosenne? Czy każdy rzeczywiście odczuwa jego skutki?Badania wykazują, że syndrom wiosennego osłabienia dotyka od 50 do 60 proc. mieszkańców krajów europejskich.

Przesilenie wiosenne, jako efekt długotrwałego przemęczenia, zaczyna się bardzo niepozornie. Do osłabienia organizmu bardzo często prowadzą: stres, negatywne emocje oraz brak niezbędnych substancji odżywczych. Co zrobić gdy wczesną wiosną zamiast zastrzyku energii przychodzi do nas zmęczenie?

spring-276014_1280-1024x651

W czasie przedwiośnia należy przede wszystkim zwrócić uwagę na tryb życia, bo od niego w ogromnej mierze zależy ogólne samopoczucie. Trwające jeszcze po zimie niskie naświetlenie sprawia, że cierpimy na niedobór serotoniny – hormonu szczęścia. Dlatego też w tym czasie należy zadbać o stan zdrowia.

unnamed (18)

Regeneracja organizmu, a także dostarczenie mu odpowiednich substancji odżywczych, to podstawa dobrej kondycji fizycznej i psychicznej! Dlatego wprowadzenie do dziennej racji pokarmowej 2,5 szklanek warzyw będzie wykazywać bardzo korzystne efekty. Dwie porcje owoców dziennie spożytych do godziny 16:00 (np. w ramach podwieczorka) również pozytywnie wpłynie na nasz organizm.

Witaminy i składniki mineralne stanowią nieocenione źródło przeciwutleniaczy, wokół których tak naprawdę skupia się znakomita większość zaleceń żywieniowych. To one pozwalają zwalczać szkodliwe skutki tzw. stresu oksydacyjnego, który powoduje szereg chorób, alergii, szybkie starzenie się i ogólnie – złe samopoczucie fizyczne i psychiczne. Antyoksydanty znajdują się także w ziołach, przyprawach, morskich rybach, ziarnach (sezamu, dyni, słonecznika, lnu) i orzechach (nerkowców, włoskich, brazylijskich, makadamia). I tu należy pamiętać o różnorodności. Nie dotyczy ona jednak kwestii wyboru produktów takich jak pieczywo cukiernicze, słodycze, fast-foody, produkty wysokoprzetworzone, gotowe do spożycia czy też słodkie napoje mleczne. Mam na myśli oczywiście produkty ze zdrowej puli.

Obiad zawsze powinien zawierać dobrej jakości zboża – źródła witamin z grupy B, która jest podstawą do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, ważnego w profilaktyce wahań nastroju, braku motywacji i równowagi umysłu. Świetną alternatywą łagodzenia stresu są rośliny strączkowe, w postaci ciepłych zup na kolację z dodatkiem przypraw. Dobre samopoczucie można osiągnąć dzięki odpowiedniemu nawadnianiu organizmu przez regularne spożywanie wody, naparów ziołowych i herbat liściastych. Warto także zamiast suplementów wspomóc się żywnością z grupy superfoodów: sproszkowaną spiruliną, owocami jagód acai, chlorellą, herbatą matcha, nasionkami chia, suszoną bio żurawiną i pszczelim pyłkiem.

Pięknego przedwiośnia!

Komentarze: 0

Dodaj komentarz