Popołudnie z różaną kawą

Trendy, które pojawiają się w dziedzinie żywienia i  stylu życia podlegają gorącym dyskusjom. Kawa to jeden z najbardziej kontrowersyjnych tematów. Z jednej strony ma działanie zakwaszające, drażniące ściany żołądka i uzależniające, z drugiej – jest źródłem drogocennych antyoksydantów i przyjemności.

Filiżanka kawy to rytuał , za który dałby się sprzedać niejeden koneser… Sama nie wyobrażam sobie życia bez małej czarnej, dlatego wciąż zgłębiam wiedzę na jej  temat i przymykam oko na jej spożycie przez moich pacjentów.

Pijemy kawę na wiele sposobów, ciągle poszukując nowych aromatów i smaków. Pracujemy  nad rozmaitymi rozwiązaniami, modyfikujemy receptury, szukamy alternatyw i robimy wszystko, by nie pozbawiać się tej nieocenionej chwili z naszą kawą.

Poszukując inspiracji i nowości zachwyciłam się trendem, który opanował Stany Zjednoczone. W miejsce kawy unicorn – tęczowej, pojawiła się nowa – różana latte. Dla dam, dla nastolatek, dla…każdego. Zmodyfikowałam ją nieco, biorąc pod uwagę kobiety, z którymi współpracuję. Zamiast mleka krowiego stosujemy ‘mleko’ roślinne : najlepiej jaglane, bądź migdałowe. Napar przyrządzamy z ulubionej, dobrej jakości kawy : arabica lub robusta lub mieszanki tych dwóch gatunków.

Najbardziej efektowne w tej kawie jest otrzymanie różowego koloru – dlatego najlepiej przygotować ją w szklance lub przeźroczystej filiżance. Barwę uzyskamy dzięki łyżce soku z buraka. Nie obawiajcie się jego smaku. Poprzez dodatki takie jak : miąższ wanilii z Madagaskaru, olej kokosowy zapachowy, woda różana i naturalny smak ‘mleka’, nie będziemy odczuwać buraka. Taka kawa jest sycąca, lekkostrawna, odżywcza i… piękna ! Zatem, do dzieła !

Co potrzebne?

– napar mieszanki Robusta i Arabica – ja polecam espresso

– 1 szklanka lekko podgrzanego „mleka” jaglanego lub migdałowego bez cukru

– 2 łyżki wody różanej

– 2 łyżki świeżego soku z buraka

– szczypta miąższu wanilii burbońskiej

– 1/2 łyżeczki oleju kokosowego extra virgin

– suszone płatki róży

 Jak wykonać?

Zaparzyć kawę w kafetierce typu włoskiego lub przygotować kawę w ekspresie. Lekko podgrzać „mleko”, oddzielić niewielką ilość i przygotować piankę w spieniaczu. Do pozostałej części dodać sok, olej, wanilię, wodę różaną. Dolać do naparu z kawy. Położyć piankę i udekorować płatkami róży.

Komentarze: 0

Dodaj komentarz