Pina Bausch w obiektywie Maartena Vanden Abeele’a

„Przez długi czas myślałam, że rolą artysty jest wstrząsnąć widzem. Dziś chcę mu ofiarować na scenie to, czego świat, który stał się zbyt ciężki, już mu nie daje: momenty czystej miłości”. Te słowa Piny Bausch przywołuje kuratorka wystawy fotograficznej, którą przez całe wakacje można oglądać w merostwie 17. dzielnicy Paryża.

Pina Bausch – niemiecka tancerka, choreografka i twórczyni Teatru Tańca w Wuppertalu  stała się jedną z najważniejszych postaci tańca współczesnego. Zrealizowała ponad 40 autorskich przedstawień, które jej legendarny zespół wystawiał na scenach całego świata. Charakterystyczne dla jej stylu były ekspresja, powtórzenia, rozbudowana i oryginalna scenografia.

20160615_155336_resized

Inspirując się jej choreografiami Pedro Almodovar nakręcił film „Porozmawiaj z nią”, gdzie artystka pojawia się zresztą w niewielkiej roli.

Czarno-białe fotografie Vanden Abeele’a, przez wiele lat współpracujacego z Teatrem Tańca w Wuppertalu, znakomicie rekonstruują bogactwo świata Piny Bausch.

20160615_155625_resized

29 czerwca, w przeddzień siódmej rocznicy śmierci tej wielkiej artystki, odbędą się dwa wydarzenia towarzyszące wystawie: projekcja filmu Wima Wendersa „Pina” (godz. 15.00) oraz wykład-projekcja kuratorki wystawy Soni Schoonejans nt. niemieckiego ekspresjonizmu.

Wstęp wolny

adres

Merostwo 17. dzielnicy Paryża

16, rue des Batignolles, 75017 Paris

Komentarze: 0

Dodaj komentarz