La Villette – park i epicentrum muzyki

Ten adres trzeba znać będąc w Paryżu. Choć park miejski la Villette znajduje się dość daleko od centrum, bo na północno-wschodnim krańcu miasta, w 19. dzielnicy, to różnorodność i ilość atrakcji przyciąga tu wielu mieszkańców miasta.

4-GrandeHalle

  © William Beaucardet/lavillette.com

La Villette to przede wszystkim ogromna zielona przestrzeń, znakomita na spacery, jazdę na rowerze, piknik i spacer z dziećmi. Na jej terenie znajdują się obiekty i instytucje kulturalne, z których wiele dedykowanych jest muzyce.

Filharmonia i Cité de la musique

Najsłynniejszym ostatnio stała się filharmonia – budynek projektu znanego architekta Jeana Nouvela. Do dziś niewykończona budowla wzbudza wiele kontrowersji i krytyki paryżan, posiada jednak wspaniałą salę koncertową, gdzie grają najlepsi muzycy i orkiestry.

20160520_150916_resized-2 (1)

Regularnie organizowane są tutaj warsztaty muzyczne dla dorosłych i dzieci oraz bardzo dobre wystawy związane z muzyką, niekoniecznie klasyczną. Bohaterami    ekspozycji byli jak dotąd David Bowie, Pierre Boulez, Marc Chagall i zespół  The Velvet Underground.   © theweesh

W Muzeum muzyki (Musée de la musique) mieszczącym się na terenie filharmonii można podziwiać ponad 1000 instrumentów, w tym tak cennch jak fortepian Chopina czy gitara Brassensa.

Grande Halle

Stalowo-szklana konstrukcja hali pochodzi z 1865 r. Pierwotnie zaprojektowana na potrzeby największego we Francji targu bydła, od 1974 r. jest miejscem poświęconym kulturze. Na ogromnej przestrzeni odbywają się koncerty – grają asy muzyki elektronicznej, jazzu i eksperymentalnych poszukiwań muzycznych. Organizowane są tu też różnorodne wydarzenia artystyczne.

Od renowacji w 2005 r. Grande Halle została wpisana na listę zabytków historycznych.

Grande Halle, ©

         © Mbzt/wikimedia common

Zénith

Słynna sala koncertowa mieszcząca pod swym dachem ponad 6 tysiący osób, przyciąga głównie fanów rocka, popu i mocnych dzwięków. Grali tu m.in. Radiohead, Muse, Placebo, Iggy Pop, Arctic Monkeys, Metallica, The Prodigy i wielu innych.

Wśród ok. 1700 wydarzeń są również spektakle muzyczne czy występy satyryków, popularne we Francji tzw. „one man shows”.

20160619_181314_resized

Widok Zenithu z balkonu filharmonii

Le Trabendo

Znajdujący się tuz przy filharmonii klub muzyczny i sala koncertowa.

Ściągają tu wielbiciele jazzu, elektroniki, hip-hopu i eksperymentalnych gatunków muzycznych.

Dla wszystkich powyższych miejsc najbliższą stacją metra jest Porte de Pantin, linia nr 5.

Prawobrzeżna część parku La Villette

Po drugiej stronie kanału Ourcq (canal de l’Ourcq) króluje Cité des siences et de l’industrie zainaugurowane w 1986 r. w budynkach dawnej rzeźni miejskiej. Cité ma przybliżać odwiedzającym znajomość zagadnień z dziedziny nauki i techniki.

20160520_134600_resized

Rodziny chętnie przychodzą do Cité des enfants. To genialne miejsce dedykowane dzieciom, zarówno tym młodszym (od 2 do 7 lat), jak i starszym (od 5 do 12 lat). W labiryncie inteligentnych, edukacyjnych i interaktywnych zabaw bawią się dobrze maluchy i starsi.

IMG_6821 (1)

Cité des siences przyciąga tez osoby poszukujące pracy i nowych zawodowych wyzwań. Mieści się tutaj Cité des métiers – miejsce, w którym wszyscy mogą zasięgnąć bezpłatnych porad dotyczących pracy i wziąć udział w warsztatach edukacyjnych i konferencjach.

Géode

Wzrok w tej części parku przykuwa olbrzymia lustrzana kula o wysokości dwunastopiętrowego budynku. Ta konstrukcja pokryta wypolerowaną blachą stalową i osadzona w niewielkim basenie kryje w sobie kino z jednym z największych na świecie

Wzrok w tej części parku przykuwa olbrzymia lustrzana kula o wysokości dwunastopiętrowego budynku. Ta konstrukcja pokryta wypolerowaną blachą stalową i osadzona w niewielkim basenie kryje w sobie kino z jednym z największych na świecie hemisferycznych ekranów o średnicy 26  metrów, ruchomą widownią i imponującym nagłośnieniem.

Geode

Komentarze: 0

Dodaj komentarz