Zdrowa i promienna cera na zimę – upiększaj się od wewnątrz

Niewątpliwie znane wszystkim zdanie „jesteś tym, co jesz” jest prawdą nie tylko jeśli rozpatrujemy brak chorób określonych narządów, niską odporność, czy ogólne złe samopoczucie. To, w jaki sposób się żywimy bardzo często zdradza stan naszej skóry. Prawidłowy styl żywienia pozwala w dużej mierze, jak i czasami decydująco, wpływać na obraz cery. Jakość pożywienia również w tym przypadku jest bardzo ważna. Otóż wszelkie dodatki do żywności jak cukier, konserwanty, wzmacniacze smaku, barwniki, powodują zwiększone wydzielanie sebum, co z kolei przyczynia się do powstawania uciążliwych wykwitów, tzw. zaskórników i sprawia, że cera nadmiernie się błyszczy.

Oczywiście kondycja skóry zależy od uwarunkowań genetycznych, takich jak poszerzone pory i skłonność do przebarwień. Niemniej jednak wszystko co dostarczamy organizmowi ma niepodważalnie ogromny wpływ na stan cery. Z tego też powodu, że nieodpowiednia dieta zmienia pracę układu hormonalnego. Ten zaś w znaczący sposób determinuje wygląd cery. Jakie zmiany wprowadzić, by uniknąć potencjalnych problemów?

 

 

Przede wszystkim wprowadzić produkty zawierające witaminy z grupy B, zwłaszcza witamina B2, która sama w sobie pomaga w utrzymaniu zdrowej kondycji skóry, włosów i paznokci. Należy więc pamiętać, aby w diecie nie zabrakło pełnoziarnistych zbóż, jaj, morskich ryb, chudego mięsa z dobrego źródła, pestek dyni, migdałów i soczewicy. Wspomniane produkty są także źródłem białka, pełniącego rolę budulcową i regeneracyjną. Kolejne składniki, które w nich znajdziemy to cynk i siarka. Zapewniają właściwości gojące, ochronne i także regenerujące. Warto pamiętać także o wysokiej jakości olejach roślinnych, awokado, ze względu na niezbędne kwasy tłuszczowe, a także witaminę C, bez której niemożliwa jest synteza kolagenu.

 

Wszystkie świeże warzywa i owoce, jeśli nie powodują reakcji alergicznych, stanowią najlepsze źródło antyoksydantów, dzięki którym skóra regularnie jest oczyszczana, nawilżana, odżywiona i zregenerowana. Mieszczą się tutaj naturalne barwniki, np. karotenoidy, które zapewnią piękny koloryt. Tak więc 2 sezonowe owoce dziennie i 3 porcje sezonowych warzyw to niezwykle istotny krok ku dbałości o stan skóry. Warzywa i owoce zapewniają ponadto nawodnienie mineralne, co odgrywa rolę w utrzymaniu sprężystości i świeżości. Taka woda jednak nie wystarczy. Należy ją dostarczać także w postaci naturalnej, najlepiej filtrowanej, a także w naparach ziołowych, jak bratek, pokrzywa, rumianek czy szałwia. A to wszystko dla promiennej i zdrowej cery. Powodzenia!

 

Komentarze: 0

Dodaj komentarz