Jesień 2018 w Paryżu. Picasso, perły i miłość w kinie.

Jesień 2018 w Paryżu. Dokąd warto pójść, co zobaczyć, gdzie zjeść kolację lub spędzić wieczór z przyjaciółmi? Oto nasze ulubione adresy w Paryżu na jesień 2018.

 

1. ,,Picasso. Blue et rose” w Musée d’Orsay

Wczesną jesienią idziemy na wystawę ,,Picasso. Blue et rose” w Musée d’Orsay w Paryżu. Pełna kolekcja dzieł Pabla Picassa z okresów błękitnego i różowego (1900 – 1906) to znakomity powrót artysty do stolicy Francji. Okres błękitny to lata 1901 – 1904, Picasso maluje używając głównie różnych odmian niebieskiego. Tematem prac są żebracy, prostytutki i inni ludzie skrzywdzeni przez los. Czas smutku i nostalgii sprowokowany został śmiercią przyjaciela artysty Carlosa Casagemasa, jak również trudną sytuacją finansową artysty. Podobno zimą palił nawet własne rysunki, by móc ogrzać mieszkanie.

Kiedy w 1905 Picasso spotyka kolekcjonerów sztuki Leo i Gertrudę Stein, jego życie zmienia się, a wraz z nim kolory na płótnie.  Niebieski zostaje zastąpiony przez wesołe odmiany koloru pomarańczowego i różowego, a żebracy i prostytutki przez cyrkowców, akrobatów, harlequinów i Fernande Olivier (kochankę Picassa).

Picasso. Blue et rose

Muséé d’Orsay, Paryż

18.09.2018 – 6.01.2019

2. Perły

Coco Chanel mawiała, że każda kobieta „potrzebuje niezliczonej ilości pereł”. Nadszedł idealny moment, aby po nie sięgnąć, ponieważ to właśnie perły są najmodniejszą biżuterią nadchodzącego sezonu.

Perły w wersji 2018 mają wyglądać nowocześnie, nosimy je także na co dzień, w casualowych stylizacjach. Sznury pereł, kolczyki i paski z perłami zakładamy do swetrów, sukienek dzianinowych oraz marynarek oversizowych w kratę.

3. Zimna wojna – historia o miłości w kinach we Francji

24. października na ekrany francuskich kin wchodzi „Zimna wojna” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego! Niezwykła historia miłosna z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem w rolach głównych. Zdecydowanie jest na co czekać! Światowa premiera „Zimnej wojny” odbyła się w trakcie 71. Festiwalu Filmowego w Cannes. Pierwszy pokaz filmu w Cannes wzbudził euforię publiczności i dwudziestominutową owację na stojąco.

4. Jesień 2018 w Paryżu. Najmodniejszy hotel i koktajl na dachu

Szukając ciekawych wrażeń w Paryżu, nie można nie wybrać się na koktajl i kolację do jednego z aktualnie najmodniejszych hoteli w Paryżu l’Hôtel National des Arts et Métiers, a dokładniej na jego dach. Innowacyjna architektura, rewelacyjny widok na dachy Paryża, Bazylikę Sacré-Cœur i Centrum Pompidou oraz wyszukane koktajle! Wyjątkowo wygodne kanapy otoczone bujną roślinnością tworzą w centrum Paryża efekt urban jungle. Jedno z najmodniejszych miejsc Paryża tej jesieni! Dla tych, którzy nie lubią kolejek, praktyczna rada – na słynny taras zaczynają wpuszczać o 17.00! Na kolację schodzimy na dół, gdzie czeka na nas stylowy tapas bar lub restauracja, której dania zadowolą najbardziej wymagających smakoszy!

L’Hôtel National des Arts et Métiers

243 Rue Saint-Martin, 75003 Paris

5. Tron  – nowa instalacja w Luwrze

Pod szklaną piramidą Luwru można podziwiać monumentalne dzieło Koheiego Nawy zatytułowane „Tron”. Ponad 10-metrowe dzieło japońskiego artysty jest połączeniem kultury tradycyjnej Japonii i najbardziej nowatorskich technologii. Złota instalacja upamiętnia 160-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych między Japonią i Francją. Tron można oglądać do 14 stycznia 2019 roku. 

Kohei Nawa, Throne 

Musée du Louvre

Rue de Rivoli, 75001 Paris

komentarze 2

Dodaj komentarz