Dlaczego warto jeść jeżyny?

Des mûres très saines !

Te ciemne, ciekawe owoce występują przez krótki czas, dlatego warto z nich w pełni korzystać komponując codzienne, letnie menu. Jeżyny stanowią jedno z najlepszych źródeł przeciwutleniaczy, chroniących przed szybkim starzeniem się, suchością skóry, zapadaniem na szereg chorób, w tym nowotworów.

unnamed (7)

Nie tylko naturalny barwnik występujący w jeżynach, ale i kwas elagowy i kwas fenolowy – także obecne w tych owocach wykazują podobne, ochronne działanie. Kombinacja wysokiej zawartości witaminy K, ułatwiającej wchłanianie cennego dla układu kostnego wapnia oraz miedzi, która ogrywa istotną rolę w jego metabolizmie – sprawia, że jeżyny są bardzo korzystne dla kondycji kości oraz stawów! Jeżyny zawierają także duże pokłady witaminy C i błonnika, stąd dbają także o prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego i trawiennego. Receptur na ich wykorzystanie jest mnóstwo, jednak ja polecam spożywać je w postaci zupełnie naturalnej, gdyż tylko wtedy uzyskamy ich najwyższe właściwości. Z ciekawostek legendarno-poznawczych, zerknijcie do artykułu „Berries as symbols and in Folklore”, który mam nadzieję nie zniechęci Was do tych wspaniałych owoców! Bon appétit!

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>