Dieta anti-age to nic innego jak zdrowe i mądre odżywianie się. Aby zachować młody wygląd, nie musisz stosować skomplikownaych diet i drogich kosmetyków. Wystarczy ograniczyć kilokalorie, aby odciążyć ustrój i w ten sposób opoźnić proces starzenia się organizmu. Głównym celem diety „anti-age” jest wydłużenie średniej długości życia o około 30%.
Im wcześniej wdrożysz poniższe zasady w życie tym dłużej będziesz cieszyć się skórą bez oznak starzenia i dobrym samopoczuciem.
Antyoksydanty przede wszystkim!
Nieodzownymi sprzymierzeńcami w walce ze starzeniem są antyoksydanty, kwas hialuronowy, koenzym Q 10 oraz niacyna, zwana także witaminą B3. Antyoksydanty stanowią bardzo dużą grupę związków, z których najważniejsze to witaminy A, C i E, luteina i zeaksantyna, flawonoidy, hormon melatonina, enzymy: glutation, katalaza, karotenoidy (alfa i beta karoten), likopen, flawony, izoflawony, antocyjany, kwasy fenolowe, kwas cytrynowy, kwercetyny, mangan i selen.
Doskonałe źródło takich antyoksydantów stanowią suszone zioła (najlepiej ekologiczne): oregano, rozmaryn, tymianek, cynamon mielony suszony, kurkuma mielona suszona, szałwia suszona, a także kakao naturalne, świeży imbir, karczochy, jagody acai, orzechy pekan, włoskie, laskowe, borówki, czarne porzeczki i inne owoce o ciemnym zabarwieniu, zielone warzywa, cebula, awokado, zielona herbata liściasta i czerwone, wytrawne wino. Wszystkie te produkty odznaczają się zawartością konkretnych składników bioaktywnych, wpływających korzystnie na zdrowie.
Wprowadzenie do naszej codziennej diety, chociaż niektórych z wymienionych produktów może przedłużyć nasze życie nawet o kilka lat!
Szczególnie latem, kiedy stragany uginają się pod sezonowymi owocami, warzywami warto zadbać o sposób żywienia ukierunkowany właśnie na przeciwutleniacze.
Wzbogacenie diety w koenzym Q 10
Źródła koenzymu Q 10 to ryby morskie, białe mięso, a także ziarna, orzechy, szpinak i brokuły i w suchye nasiona roślin strączkowych.
Kwas hialuronowy
Kolejny, niezwykle pomocny – kwas hialuronowy – gdzie go szukać? Otóż jest on naturalnie występującym kwasem – stanowi składnik macierzy międzykomórkowej. To, co można robić, by zapobiec jego utracie i syntezie (czyli pozbawieniu skóry jędrności i powstawaniu zmarszczek) to zadbanie o dowóz magnezu niezbędnego do powyższych procesów, bezwzględną eliminację nikotyny i dla odważnych stosowanie tzw. konyaku – specialitè japońskiego – wyciągu ze słodkich ziemniaków lub rybich kręgosłupów, np. szprotek, ewentualnie, odmiana batatów satoimo – warto spróbować! Zdecydowanie łatwiej o witaminę B3 – wystarczy jeść ryby, fasolę, groch, migdały i drożdże.
Regularne posiłki i woda
Oczywiście, ograniczenie kilokalorii ma duże uzasadnienie, gdyż w przypadku nawet lekkiej nadwagi, w ustroju rozwija się stan zapalny. Odpowiednia dawka wspomnianych niezbędników żywieniowych świetnie daje sobie z nim radę. Nie można również bagatelizować podstawowych zaleceń żywieniowych: regularnych posiłków w ilości 4 do 5 w ciągu dnia, urozmaiconych, ubogich w tłuszcz zwierzęcy, z eliminacją cukru spożywczego i jego źródeł, odpowiedniej ilości płynów i powolnego jedzenia w przyjaznej atmosferze.