Europejskie Dni Dziedzictwa

Europejskie Dni Dziedzictwa (Journées Européennes du Patrimoine) w Paryżu odbędą się już w najbliższy weekend, 17 i 18 września. Instytucje, muzea, obiekty i inne miejsca, na co dzień niedostępne dla zwiedzających, zostaną otwarte dla wszystkich.

Do innych wstęp jest bezpłatny lub w obniżonej cenie, a w wielu przypadkach przygotowano zwiedzanie z przewodnikiem. Odbywać się będą również koncerty, odczyty, spotkania z twórcami kultury i wiele innych imprez o różnorodnym charakterze.

journee-du-patr

W Paryżu, jak co roku wielkim powodzeniem cieszą się wizyty w instytucjach rządowych i publicznych. Kolejka do Pałacu Elizejskiego ustawia się wcześnie rano i trzeba uzbroić się w cierpliwość, aby zobaczyć rezydencję prezydenta Francji.

Nie brakuje chętnych do zwiedzenia siedzib Senatu, Zgromadzenia Narodowego, ministerstw, francuskiej telewizji i radia czy miejskiego ratusza. Ciekawy program przygotowuje jak zwykle RATP,

Wiele muzeów i instytucji jest dostępna na co dzień, jednak przygotowuje specjalny, atrakcyjny program na wrześniowe Dni Dziedzictwa.

Ten największy europejski projekt kulturalny jest wspólną inicjatywą Rady Europy i Komisji Europejskiej. Po raz pierwszy odbył się w 1991 roku. Wcześniej, we Francji organizowano Dni Otwarte Zabytków, podczas których, można było bezpłatnie zwiedzać obiekty, do których wstęp był płatny. Coroczna francuska impreza była inspiracją dla projektu na szerszą skalę. Europejskie Dni Dziedzictwa mają na celu promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej.

 

Komentarze: 0

Dodaj komentarz