Brocantes i vide-greniers czyli wyszukiwanie skarbów na paryskiej ulicy

Please Add Photos
to your Gallery

Od lat wpisują się w pejzaż francuskich miast i miasteczek. Znajdziemy je w każdy weekend od wiosny do jesieni, rzadziej w sezonie zimowym. Mowa o vide-greniers, brocantes i marchés aux puces.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Buszowanie na stoiskach wypełnionych starociami lub przedmiotami codziennego użytku, które można kupić za przysłowiowy grosik, to dla wielu osób przyjemność. Poszukiwacze skarbów i okazji tłumnie odwiedzają te uliczne targowiska, gdzie znaleźć można niemal wszystko.

untitled-design-3

Francuskiemu brocante najbliżej do targu staroci. Zazwyczaj mogą tu sprzedawać profesjonaliści żyjący z handlu, a klientami są często kolekcjonerzy. Na kolorowych straganach królują meble i akcesoria wyposażenia wnętrz, wszelkiego rodzaju bibeloty, biżuteria, porcelana i szkło, obrazy, stare książki, czasopisma, płyty. Wśród nich dzieła sztuki lub przedmioty o niemałej wartości.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Vide greniers natomiast organizowane są lokalnie, dla mieszkańców dzielnicy, którzy chcą się pozbyć już niepotrzebnych rzeczy w dobrym stanie, a przy okazji podreperować domowy budżet. Ci, którzy wcześniej zapłacili za miejsce – co odpowiada kilku metrom chodnika – wczesnym rankiem rozkładają swój „towar” na stołach i wieszakach, aby później handlować nim przez cały dzień, zazwyczaj do godz. 18.00.

Tutaj najwięcej jest ubrań, zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci oraz przedmiotów niezbędnych dla maluchów typu wózki, chodziki, siodełka samochodowe, zabawki i inne, sporo bibelotów, książki i mnóstwo innych przedmiotów.

untitled-design-4-copie

Vide grenier to w wolnym tłumaczeniu opróżnianie strychu. Tych ostatnich akurat w stolicy Francji jak na lekarstwo. Za to dobrze od czasu do czasu przewietrzyć szafy i zrobić miejsce w ciasnych paryskich mieszkaniach.

Korzyść z tego płynie i dla sprzedających i kupujących, którzy oszczędzają niemałe kwoty.

Vide-greniers i brocantes organizowane są zazwyczaj przez stowarzyszenia lub niewielkie firmy, a zapisać się na nie można rezerwując i opłacając wcześniej miejsce. Kontakt do organizatorów oraz daty najbliższych sprzedaży znajdują się na stronie: https://vide-greniers.org/

 

 

Komentarze: 0

Dodaj komentarz