Jak biegać zdrowo i bezpiecznie w Paryżu?

Bieganie na ulicach Paryża nabrało rozpędu. W tygodniu, a zwłaszcza w weekendy parki oblegane są przez aktywnych mieszkańców stolicy dbających o dobrą formę. Jednocześnie eksperci alarmują, że bieganie w smogu może być niebezpieczne dla zdrowia.

Fot: Nike
Fot: Nike

Paryżanie narażeni są na zanieszczyszczenie powietrza znacznie przekraczające dopuszczalne normy. Biegając wdychamy 10 razy więcej powietrza niż spacerując lub będąc w stanie spoczynku. Dlatego też uprawianie sportu w takich warunkach może przynieść więcej szkód niż korzyści i wiąże się z ryzykiem zachorowania na raka płuc lub zawał serca.

shutterstock_272682737

Zamiast biegać, bądź jeździć na rowerze wzdłuż zatłoczonych dróg, o wiele lepiej jest udać się w tym celu do miejskiego parku, bądź innej zielonej przestrzeni, gdzie stężenie szkodliwych substancji w powietrzu jest o wiele mniejsze niż przy samych drogach. Różnica dotycząca stopnia zanieczyszczenia powietrza pomiędzy główną trasą a miejskim parkiem może być naprawdę spora i warto mieć ten fakt na uwadze.

Nie da się kompletnie uniknąć ekspozycji na spaliny, ale to ryzyko można zminimalizować:

1. Unikaj dróg miejskich o zwiększonym natężęniu ruchu, zwłaszcza ruchliwych paryskich bulwarów i alei.

2. Pamiętaj, że tereny zielone nie zawsze stanowią lepszą opcję. Bois de Vincennes i Bois de Boulougne sąsiadują z obwodnicami i w związku z tym charakteryzują się dużym zanieczyszczeniem powietrza.

3. Wybieraj ulice rzadko uczęszczane i odizolowane, parki położone wyżej, jak na przykład Parc de Belleville lub Buttes Chaumont.

4. Uprawiaj sport w salach gimnastycznych.

5. Biegaj wcześnie rano lub w niedzielę. Pomiędzy 4 a 8 rano powietrze w mieście jest najmniej zanieczyszczone.

Komentarze: 0

Dodaj komentarz