Antyoksydanty. Jakie warzywa i owoce warto jeść jesienią?

Antyoksydanty. Jakie warzywa i owoce warto jeść jesienią? Ultra violet – kolor sezonu i najzdrowszego jedzenia!

Modne, łatwo dostępne i nieocenione w działaniu antyoksydanty to hit ostatnich miesięcy. Nie tylko w kosmetykach, ale także w kwestii upiększania od wewnątrz. Najsilniej oddziałujące, zapobiegające szkodliwemu wpływowi wolnych rodników znajdziemy w najciemniejszych produktach żywności.

Antyoksydanty. Jakie warzywa i owoce warto jeść jesienią?

Mowa tutaj oczywiście o naturalnie występujących w przyrodzie skarbach. Surowce te warto spożywać nie tylko ze względu na wspomniane antyoksydanty, ale i dla innych właściwości.

 

1. Bakłażany – oprócz barwników (antyoksydantów) zawiera dużą ilość błonnika, który reguluje pracę przewodu pokarmowego, magnez – przeciw zmęczeniu , a dodatkowo jest niskokaloryczne i sprzyja utrzymaniu sylwetki. Nie powinny ich spożywać osoby z chorobami autoimmunologicznymi (np. choroba Haschimoto).
2. Czerwona kapusta – antyoksydanty – fioletowa, zdrowa i odżywcza. Oprócz dobrze przyswajalnej witaminy C, odznacza się także wysoką zawartością błonnika i potasu – potrzebnego do prawidłowej pracy serca. Nadaje się jako dodatek do obiadu, można dodać do niej kminek, by zapobiec działaniu wzdęciotwórczemu.
3. Czerwona cebula – antyoksydanty – nieco delikatniejsza w smaku niż biała, w dodatku z pożądanym barwnikiem. Walczy z bakteriami, grzybami i wirusami, działa wzmacniająco na układ odpornościowy i odkażająco na układ pokarmowy.
3. Jeżyny – antyoksydanty -bardzo wysoki wskaźnik przeciw utleniania (antyoksydacyjny), co oznacza, że w sezonie, najlepiej walczą ze wszelkimi, szkodliwymi a nawet niekorzystnymi substancjami . Tym samym, nawet latem, kiedy chorujemy zdecydowanie rzadziej, chronią przed dostępem bakterii i wirusów. Jako jedno z niewielu roślin, mają bardzo dużo żelaza przeciwdziałającemu anemii.

 


4. Śliwki – antyoksydanty – korzystnie wpływają na pracę nerek, a także ułatwiają pracę jelit. Usprawniają układ krwionośny, zaopatrują organizm w witaminy z grupy B, zatem dbają o układ nerwowy i energię witalną!

Te wszystkie fioletowe produkty, zawierające antyoksydanty,  powinny się znaleźć w codziennym menu – sezonowo oczywiście najkorzystniej, tylko wówczas pozbawione są potencjalnych dodatków, a ich dojrzałość, smak, zapach są najlepsze! Naprawdę warto!

Komentarze: 1

Dodaj komentarz