Detoks wiosenny, czyli oczyszczanie w dzień i w czasie snu

Detoks wiosenny nie tylko w dzień – zadbaj o regenerację także w czasie snu!

Codzienny jadłospis wiosenny powinien zawierać lekkostrawne, świeże, sezonowe produkty, dużo ziół, przypraw i wystarczającą ilość płynów.

Natomiast jeśli chodzi o nawyki, jak zawsze należy pamiętać o tym, by regularność nie poszła w zapomnienie, a smakołyki miały swoją odpowiednią porę. Odżywiając się w określony, zbalansowany sposób będziemy czuć się silni, zdrowi i zmotywowani. Nasz organizm potrzebuje raz na jakiś czas oczyszczenia z toksyn. Dlatego powinniśmy wykorzystać wiosnę i zadbać o kilka dni „oczyszczających”, planując dietę na bazie soków warzywnych, koktajli i wyłączając z menu określone produkty.

Jednak to jest wciąż dzień. Zapominamy o tym, jak pracuje organizm w czasie snu – a to ma dla niego bardzo duże znaczenie. Wszystkie narządy pracują nocą o wiele wolniej, przygotowują się do aktywności dnia następnego i regenerują się. I trzeba im na to pozwolić… Jak?

Po pierwsze – ostatni posiłek powinien być spożyty 2 godziny przed pójściem spać. Po drugie, jego skład jest istotny – żadnych smażonych mięs, ryb, owoców morza, sosów, ale także zbyt dużej ilości zbóż. Kolacja powinna składać się z duszonych bądź parowanych warzyw, oleju roślinnego, parowanego mięsa białego i dużej ilości przypraw. Na pewno
wieczorem nie zaleca się takich produktów, jak: sery, orzechy, suszone owoce, wędzone ryby, pikle. Lepiej też unikać węglowodanów – stymulują mózg do pracy, a w czasie snu potrzebujemy raczej relaksacji. Nie warto z drugiej strony iść spać głodnym – będzie to stymulować wyrzut adrenaliny przez nerki, co również nie da poczucia odpoczynku. Po trzecie, do kolacji lub tuż przed snem – napar z uspakajających ziół, jak melisa, werbena, rumianek czy morwa biała, a nawet tzw. „galaretka” z lnu. Działa ona niemal jak balsam na skórę. Ma także właściwości oczyszczające. Podobnie jak wspomniane zioła. Tak więc jak widzicie, sam termin oczyszczanie nie oznacza tylko celowego spożywania konkretnych produktów, ale sposób żywienia i działania zapobiegające niechcianym reakcjom organizmu.

 

Komentarze: 0

Dodaj komentarz